Member Login
Toggle navigation
About The District
Overview
Mission, Vision & Core Vales
Club Directory
District Governor
District Leadership
Legal Documents & Forms
Financial Documents & Forms
Governor Nomination
Rotary Year 2023-2024 Information
Rotary Year 2024-2025 Information
Contact Us
Avenues of Service
Club Service
Community Service
International Service
Vocational Service
Youth Service
Club Resources
Education and Training
Rotary Foundation
District Rotary Foundation Committee (DRFC)
District 5240 Charitable Foundation
Peacebuilding
Polio Plus
Membership
Public Image
Intercountry Committees
Foundation
Donate
District Rotary Foundation Committee
Bequest Society
Grants
Paul Harris Society
Peace
Polio Plus
PolioPlus Society
Triple Crown Donor Circle
News & Events
District News
Rotarians in Action (Stories)
District Events Calendar
Submitting Club Stories
Join Rotary
District Organization Chart with Photos
Switch to List View
<< Previous Year
Current Year: 2014-2015
Next Year >>
District Governor
Loretta Butts
District Governor
Atascadero
District Executives
Nick Frankle
Chief Operating Officer
Westlake Sunrise
Heather Frankle
Chief Operating Officer
Simi Sunrise
Vicki Arndt
Board Member At Large
Thousand Oaks
Jeremy Swanson
District Secretary
Bakersfield Twilight
Rob Godfrey
District Treasurer
Carpinteria
Erie Johnson
EAG Region 1
Kern River Valley
Deb Holler
EAG Region 2
Simi Valley
Ross Ray
EAG Region 3
Montecito
Mark Furia
EAG Region 4
San Luis Obispo de Tolosa
Jim Bell
District Governor Elect
Bakersfield Twilight
Nick Frankle
District Governor Nominee
Westlake Sunrise
Jack McClenahan
Immediate Past District Governor
Ojai West
Edwin Velarde
District Charitable Foundation Chair
Westlake Village
District Officers and Directors
Susan Murata
Club Service Advisor Region 2
Thousand Oaks
Michael Hofmann
Club Service Advisor Region 3
Santa Barbara North
Michael Boyer
Club Service Advisor Region 4
Pismo Beach-Five Cities
Tim Trujillo
Global Community Service Advisor Region 1
Tehachapi
Esha Chhabra
Global Community Service Advisor Region 2
Rotary Eclub of One World (REOW)
Mike Weaver
Global Community Service Advisor Region 3
Ojai
Judy Trujillo
Youth Service Advisor Region 1
Tehachapi
Joe Joyce
Youth Service Advisor Region 2
Newbury Park
Jim Eaton
Youth Service Advisor Region 4
San Luis Obispo de Tolosa
Dom Tartaglia
Rotaract Adviser
SLO Daybreak
Ronda Werner
Rotary Youth Exchange Chair
Camarillo Rotary
Darin Arrasmith
RYLA Chair
Thousand Oaks
Cliff Williams
Youth Protection Officer
Moorpark Morning
Paul Parotti
Youth Financial Literacy
Atascadero
Ken Weathers
Youth Leadership and Ethics
Atascadero
Chuck Carmichael
Vocational Service Advisor Region 2
Simi Sunset
Terry Schaeffer
Vocational Service Advisor Region 3
Ventura
Bill Pucciarelli
Vocational Service Advisor Region 4
Nipomo
Bud Biery, George M
District Conference Co-Chair
China Lake
Walt Stephens
District Conference Co-Chair
Goleta Noontime
Dan Balfe
Schedule Manager
Cambria
Vicki Arndt
Finance Committee Chair
Thousand Oaks
Nancy Falconer
District Adminstrative Assistant
Westlake Village
Douglas J. Wieben
Risk Management Chair
Simi Sunrise
Wade Nomura
Personnel Director
Carpinteria Morning
Gerry Porter
RI Convention Promotion Chair
Cambria
Deb Linden
Disaster Response Chair
San Luis Obispo
Luz Maria Ortiz Smith
District Rotary Foundation Chair
Santa Barbara Sunrise
Janet Napier
District Grants Subcommittee Chair
Santa Barbara Sunrise
Brenda Cressey
Major Gifts Advisor
Paso Robles Rotary
Wade Nomura
Annual Fund Chair
Carpinteria Morning
Frank Ortiz
Paul Harris Society Chair
Santa Maria Breakfast
Gerry Porter
District Grants Chair
Cambria
Heather Frankle
Global Grants Chair
Simi Sunrise
Edwin Velarde
Water and Sanitation Adviser
Westlake Village
Heather Frankle
Microcredit Advisor
Simi Sunrise
James Lewis
Polio Plus Chair
Moorpark
Janet Napier
Rotary Scholarship Advisor
Santa Barbara Sunrise
Catherine Bonifant
Rotary Peace Fellowship Chair
Rotary Eclub of One World (REOW)
Anil Garg
NID Coordinator
Simi Valley
Ray Hatch
Foundation Area Representative Region 1
Taft
Martin Anderson
Foundation Area Representative Region 2
Thousand Oaks
Roxanne Nomura
Foundation Area Representative Region 3
Carpinteria Morning
Gerry Porter
Foundation Area Representative Region 4
Cambria
Dave Gore
Education and Training
Goleta Noontime
Paula Porter
Rotary Ethics Chair
Cambria
Terry Schaeffer
District Assemblies Chair
Ventura
Nick Frankle
Mid Terms Chair
Westlake Sunrise
Walt Stephens
Event Logistics Chair
Goleta Noontime
Frank Ortiz
DGND Nominating Committee Chair
Santa Maria Breakfast
Frank Ortiz
Council Of Governors Chair
Santa Maria Breakfast
Wade Nomura
Rose Parade Float Representative
Carpinteria Morning
Edwin Velarde
District Fundraising Chair - Polio
Westlake Village
John Weiss
Membership
Morro Bay
David Saint Amand
Membership Advisor Region 1
China Lake
Savi Bhim
Membership Advisor Region 2
Simi Sunrise
David Velarde
Membership Advisor Region 3
Santa Barbara Sunrise
Frank Culley
Membership Advisor Region 4
Rotary Club of Santa Maria Noon
Assistant/Area Governors
Patty Wharton
AG - Group 1
China Lake
Gina Hayden
AG - Group 2
Bakersfield Breakfast
Harry Starkey
AG - Group 3
Taft
Nadine Frank
AG - Group 4
Westlake Sunrise
B. Farrenkopf
AG - Group 5
Moorpark
Mary Lingua
AG - Group 6
Oxnard Sunrise
Dante Honorico
AG - Group 7
Ventura South
Paul Clayton
AG - Group 8
Goleta
Pat Grijalva
AG - Group 9
Vandenberg Village
Sandy Nichols
AG -Group 10
Grover Beach
Ken Johnston
AG - Group 11 East
Atascadero
Bob Putney
AG - Group 11 West
Cambria
Frank Culley
AG - Group 12
Rotary Club of Santa Maria Noon